تبلیغات
بانک مقالات طراحی لوگو و گرافیک - حمایت ایران، روسیه و چین عامل بازدارنده تجاوز غرب به سوریه

غالب قندیل تحلیلگر مسائل خاورمیانه تشریح کرد
حمایت ایران، روسیه و چین عامل بازدارنده تجاوز غرب به سوریه

خبرگزاری فارس:افزایش حمایت شرکا و هم پیمانان سوریه از این کشور توان بازدارندگی و استراتژیک سوریه در رویارویی با هر گونه دخالت خارجی برای نجات گروههای شکست خورده را افزایش می دهد.

خبرگزاری فارس: حمایت ایران، روسیه و چین عامل بازدارنده تجاوز غرب به سوریه

به گزارش فارس، غالب قندیل تحلیلگر مسائل خاورمیانه با انتشار مقاله ای در پایگاه خبری -تحلیلی الشرق الجدید به عقب نشینی مداخله گران غربی در امور سوریه بر اثر مقاومت دمشق اشاره کرد و می نویسد: در حالی که عملیات ارتش عربی سوریه در بسیاری شهرها و مناطق این کشور برای تعقیب گروههای مرگ، ادامه دارد دیروز دو تن از اعضای ائتلاف تجاوز استعماری علیه سوریه، به بیان اظهاراتی جالب توجه پرداختند:

- بان کی مون دبیر کل سازمان ملل ناگهان به یاد طرح کوفی عنان افتاد و از "دو طرف درگیری" یعنی حکومت و اپوزیسیون مسلح درخواست کرد بندهای طرح مذکور را اجرا کنند، همان بندهایی که آمریکا و هم پیمانانش مانع از اجرای آن می شدند و مزدورانشان را از گفتگو راجع به آن بازداشتند و به این هم اکتفا نکردند بلکه از آوریل گذشته، تلاشهای خود را روی اعزام سلاح، پول و گروههای مسلح به داخل سوریه متمرکز کردند.

هدف غرب تجدید قوای گروههای مسلح شکست خورده است

آقای دبیر کل که مزدور سی آی ای است، احتمالا به خاطر ظهور علائم شکست گروههای مسلح و به دستور سروران آمریکایی خود، صلاح را در آن دیده تا دوباره بازرسان را وارد صحنه کند و به دفاع از طرح شش ماده ای کوفی عنان بپردازد با این امید که فرصت تجدید قوا و آنگاه از سرگیری عملیات خرابکارانه و انفجاری را برای گروههای مسلح فراهم سازد. شایان ذکر است که همین آقای دبیر کل از آغاز بحران سوریه، درخواستهای خود را تنها خطاب به دولت سوریه، مطرح و اپوزیسیون را از هر نوع تبعاتی، معاف می کرد. ایشان در هفته های گذشته و همراه با عربده کشی های سرکشانه آمریکا، به انجام مانور تبلیغاتی دست زده بود و این نوع تفکر نه نشانه بیدار شدن وجدان که علامت بحران در جبهه متجاوز است.

عقب نشنیی فرانسه از حمایت علنی گروههای مسلح سوری

- لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه قبلا موضعی افراطی در قبال اوضاع سوریه اتخاذ کرده بود و همانند سایر استعمارگران، متکبرانه از گروههای مسلح حمایت می کرد و خواستار تجهیز آنها به پول، سلاح و دستگاههای پیشرفته آمریکایی و فرانسوی شده بود، وی که مسؤول هماهنگی میان دولتها و کمیته های گروه پاریس به عنوان حامی جنگ علیه سوریه بود، دیروز اعلام کرد که غرب، اپوزیسیون سوریه را تسلیح نمی کند. هدف ایشان از اظهارات مذکور این بود که مسؤولیت ارسال سلاح را علناً به گردن قطر و عربستان بیندازد، زیرا می داند روسیه و چین به تجربه دریافته اند که هر گونه بحث بر سر احیای طرح کوفی عنان، مشروط به الزام عدم قاچاق سلاح و پول برای گروههای تروریست در داخل سوریه است. طفره رفتن فابیوس و اظهارات آشکار وی مبنی بر اینکه شرکای شیخ نشین وی در خلیج فارس، تروریستهای سوریه را به پول و سلاح تجهیز می کنند، نشان می دهد که غرب مثل همیشه سعی می کند شرکایش را تنها گذاشته و خود را نجات دهد.

ابتکار عمل سیاسی و میدانی در اختیار دولت سوریه

این اظهارات بعد از آن اعلام می شود که تحولات بزرگی در عرصه سوریه رخ داده است به گونه ای که نقشه غرب علیه سوریه با بن بستی خفه کننده روبرو شده و دولت ملی سوریه ابتکار عمل هجومی در همه عرصه های سیاسی و میدانی را در اختیار گرفته است؛ همچنین بر ملا شدن ماهیت حوادث سوریه، هر گونه اتهام‌زنی اخلاقی و ملّی علیه دولت این کشور را از رونق انداخته است. برخی حوادث نوظهور صحنه سوریه عبارتند از:

1- آغاز حمایت گسترده مردمی از ارتش سوریه

مردم سوریه در همه مناطق عملیاتی، حمایت قوی و مؤثر خود از ارتش را آغاز کرده و محل استقرار تروریستها و گروههای مسلح را به نیروهای مسلح و سازمان امنیت ملی، گزارش می دهند. همچنین اهالی برخی مناطق در اقدامی خودجوش، سلاح به دست گرفته و گروههای مسلح را از بسیاری روستاهای استانهای ادلب، حلب، حمص و حماه بیرون می رانند.

2- دستپاچگی، عقب گرد و شکاف گروههای مسلح

پس از فروپاشی گروههای تروریست در دمشق و شکست نقشه آنها که همزمان با انفجار دفتر امنیت ملی، طرح ریزی شده بود نوعی دستپاچگی و عقب گرد در میان آنها رخ داد و نشانه‌های شکاف در صفوف این گروهها بروز کرد تا جاییکه در بسیاری مناطق، سلاحهای خود را بر زمین افکندند. این اتفاق بیشتر در حمص رخ داد، جاییکه در ماههای گذشته، دژ مستحکم مخالفان به شمار می رفت و در روزهای گذشته بارها توسط ارتش سوریه، پاکسازی شده بود.

3- حضور گسترده تروریستهای خارجی در خاک سوریه

لو رفتن حضور تعداد زیادی از گروههای مسلح خارجی در خاک سوریه همکاری و حمایت شهروندان سوریه از ارتش و دولت را افزایش داد و همزمان دخالتهای گسترده خارجی‌ها نیز یکی پس از دیگری کشف شد.

4- خدمات رسانی دولت به مناطق پاکسازی شده

دولت سوریه با همراهی نیروهای مسلح و عملیاتهای موفق آنها در همه عرصه ها از طریق راه اندازی نهادهای خدمات عمومی به منظور بازگشت زندگی طبیعی به مناطقی که ارتش به تازگی آنها را بازپس گرفته و از جوخه های مرگ، پاکسازی کرده بود، موفق عمل کرد.

5- مردم صلح طلب سوریه حامی دولت این کشور

پایبندی دولت سوریه به راهکار سیاسی و اصل همراهی با هر تلاشی که هدف آن گفتگو و توقف خشونت باشد. یاداشت وزارت خارجه سوریه به شورای امنیت مبنی بر پایبندی این کشور به طرح عنان – که با مانع تراشی آمریکا و غرب روبرو شد – در همین راستا صورت گرفت. این امر گروههای اجتماعی حامی آرامش را قانع کرد که دولت سوریه متعهد به راهکارهای کم هزینه تر برای مردم، اقتصاد و کشور است اما دیگران به امید نابودی سوریه، به خشونت های مرگبار و خونین متوسل می شوند.

6- حمایت ایران،روسیه و چین عامل بازدارنده در برابر تجاوز غرب

افزایش حمایت شرکا و هم پیمانان سوریه از این کشور توان بازدارندگی و استراتژیک سوریه در رویارویی با هر گونه دخالت خارجی برای نجات گروههای شکست خورده را افزایش می دهد. گامهای عملی و مواضع سیاسی نشان داد که هم پیمانان سوریه در ایران و مقاومت، آماده اند و چین و روسیه نیز از کمک های مادی و معنوی کوتاهی نخواهند کرد؛ این امر غرب را هر چه بیشتر مطمئن می کند که تجاوز به سوریه، تفریح نخواهد بود؛ بلکه ممکن است منجر به یک جنگ بزرگ گردد، جنگی که کسینجر از آن صحبت کرده و هیلاری کلینتون هم با احساس نگرانی از احتمال اقدام نسنجیده اسرائیل، نسبت به آن هشدار داده بود.

تکفیری ها و القاعده، ابزار غرب به جای گروههای مسلح شکست خورده

گروههای مرگ و ترور، ابزار میدانی استعمارگران هستند و واضح است که توانمندیهای مختلف سوریه، نشان از پیروزی مقاومت این کشور علیه تجاوز استعمارگران دارد. باید با درس گرفتن از تحولات تاریخی، مواظب مانورهای ائتلاف استعمار غرب بود زیرا گزارشها نشان می دهد که در نتیجه عقب گرد و شکاف مزدوران میدانی غرب، گروههای تکفیری و القاعده به محور اصلی غرب علیه دولت سوریه تبدیل خواهند شد و با ترکیبی چند ملیتی و کاملا بی بهره از حمایت مردمی، ابزار دست آمریکا قرار خواهند گرفت.

در هفته های بعد، غرب سعی خواهد کرد که در اثر شدت یافتن درگیری ها جاسوسانش را از خاک سوریه جمع کند تا مبادا توسط ارتش سوریه گرفتار شده و همانند دیگر برگ برنده های سوریه، موجبات رسوایی بیش از پیش غرب را فراهم کنند.


  • آخرین ویرایش:-
نظرات()   
   
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها

دشمنان با ترور نتوانستند نظام اسلامی را زمینگیر کنند..........جمعه 7 تیر 1392

شهادت علامه شحانه نتیجه جلسه سیاسیون مصری بود..........جمعه 7 تیر 1392

اسعدیان: سازمان سینمایی بیشتر در حد اسم باقی‌مانده است ..........جمعه 7 تیر 1392

نخست‌وزیر چک رسما از مقام خود کناره‌گیری کرد..........دوشنبه 27 خرداد 1392

اولاند: انتخابات ایران می‌تواند نقطه عطف توسعه این کشور باشد..........دوشنبه 27 خرداد 1392

تولید کتاب‌های فاخر ارزشی در اولویت جدی است..........دوشنبه 27 خرداد 1392

اعلام لیست ۳۱ نفره منتخبین شورای اسلامی شهر تهران/ خبر فارس تأیید شد..........دوشنبه 27 خرداد 1392

مرحله دوم مسابقات تنیس جایزه بزرگ بانوان کشور آغاز شد..........دوشنبه 27 خرداد 1392

آمریکا رفتار خود در قبال ملت ایران را تغییر دهد/ ایران کمک‌کننده به صلح و امنیت منطقه..........دوشنبه 27 خرداد 1392

آیت‌الله مدنی شخصیتی فاضل و با اخلاق و دارای سجایای اخلاقی درخشان بودند..........دوشنبه 27 خرداد 1392

تبریک دبیرکل سازمان همکاری اسلامی به رئیس‌جمهور برگزیده..........دوشنبه 27 خرداد 1392

مخالفت عراق با راه‌حل نظامی در قبال بحران سوریه..........دوشنبه 27 خرداد 1392

تمایل مالی برای دستیابی به توافق با شورشیان طوارق/دستگیری 21 تن در باماکو..........دوشنبه 27 خرداد 1392

صبای قم باخت به ملوان را برابر پرسپولیس جبران می‌کند..........جمعه 13 مرداد 1391

محرومیت داور دیدار مظاهری با حریف کوبایی/کو:‌ همیشه دنبال عدالت هستیم..........جمعه 13 مرداد 1391

همه پستها